Vanligvis vil CTRL + + tastene kunne brukes for å øke størrelsen, og CTRL + - for å redusere den.
Har du hjul på musen, kan du bruke CTRL sammen med hjulet for å justere størrelsen. På Mac kan du bruke CMD + + og CMD + -.
Startdato | Sluttdato | Tidspunkt | Lokasjon |
---|---|---|---|
13.08.2025 | 13.08.2025 | 08:30 - 16:00 |
Vea Auditorium Turistvegen 92 2390 Moelv Hedmark Norge |
Uke | Startdato | Sluttdato | Frist | Sted | Tidspunkt | Språk | Ledige plasser | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
33 | 13.08.2025 | 13.08.2025 | 02.08.2025 | Moelv,Innlandet Vis adresse | 08:30 - 16:00 | Norsk | 23 plasser23 |
Uke: 33 |
Startdato: 13.08.2025 |
Sluttdato: 13.08.2025 |
Frist: 02.08.2025 |
Sted: Moelv, Hedmark |
Sted: Moelv, Hedmark |
Tidspunkt: 08:30 - 16:00 |
Språk: Norsk |
Ledige plasser: 23 plasser23 |
Startdato | Sluttdato | Tidspunkt |
---|---|---|
13.08.2025 | 13.08.2025 | 08:30 - 16:00 |
Trykk her for mer info |
Lukk |
Startdato | Sluttdato | Tidspunkt | Lokasjon |
---|---|---|---|
13.08.2025 | 13.08.2025 | 08:30 - 16:00 |
Vea Auditorium Turistvegen 92 2390 Moelv Hedmark Norge |
Hvorfor blomstereng? Kjennetegn på ulike artsrike gamle kulturmarker (slåttemarker, naturbeiter, hagemarker mm), samt hovedtrekk i skjøtsel og restaurering av slike. Hvordan nyetablerte blomsterenger og restaurerte gamle kulturmarker kan fungere som landskapsøkologiske – livsviktige mål-stasjoner for pollinerende insekter, og i tillegg utvikle ferdigheter i hvordan restaurere og skjøtte slike områder, og når.
Dette er noen av temaene på kurset – hvor målet er å skape mer kunnskap om gamle kulturmarker og nyetablerte blomsterenger.
Utgangspunkt for det faglige innholdet i kurset er følgende:
Foreløpig program:
08:15 Registrering og kaffe med biteti
08:30 Forelesninger om tema nevnt ovenfor. Spørsmål og erfaringsutveksling
12:00 Lunsj
12:45 Introduksjon til praktisk slått
- demo av utstyr
- slått på egnet område på Vea og/eller i nærområdet
15:30 Oppsummering
Avsluttes 16:00
Kursholder
Ellen Johanne Svalheim fra Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) er en kulturlandskapsforsker og forfatter med et sterkt miljøengasjement. Hun har spesialisert seg på artsmangfoldet i ulike kulturlandskap og hvordan vi mennesker må bidra til robuste økosystemer gjennom blant annet riktig skjøtsel av blomsterenger, slåttemarker og andre kulturmarker.
Hun står blant annet bak boka «Folket og landskapet» https://www.nibio.no/nyheter/fortellingen-om-folka-og-landskapet og «Frøboka» sammen med 8 andre kolleger på NIBIO https://www.nibio.no/nyheter/ny-bok-hjelper-deg-a-lage-din-egen-blomstereng
Kursavgiften inkluderer de måltidene som er beskrevet i programmet.
Det er noen overnattingsplasser på Vea, og vi sender informasjon om det til dere som er påmeldt. For dere som kommer med bil kan vi anbefale Honne hotell som ligger på Biri (rett over Mjøsbrua).
Påmeldingsbetingelser: Ved avmelding etter påmeldingsfristen 2.august 2025 blir ikke kursavgiften refundert.2
Dette er et praktisk kurs, som krever at deltagerne har klær/sko som er egnet for praktisk arbeid, uavhengig av vær.
Norges grønne fagskole - Vea, Turistvegen 92, 2390 Moelv
Gartnere, anleggsgartnere, landskapsingeniører og landskapsarkitekter
Les mer om Norges grønne fagskole – Vea
Se flere kurs fra Norges grønne fagskole – Vea (17)
Påmeldingsskjema Kontakt oss